Wyprawka szkolna zmorą rodziców. Podpowiadamy co skompletować!
Wyprawka szkolna zmieniła się nieco na przestrzeni ostatnich lat. Wydatki też wzrosły, bo pojawiły się nowe potrzeby. Dla rodziców to niedobra wiadomość. Zwłaszcza, że po wakacjach portfel zawsze jest jakoś chudszy. Jednak nie ma zmiłuj. Bez artykułów szkolnych dziecko nie będzie mogło brać udziału w lekcjach. Przeczytaj poniższy poradnik i zobacz, na co musisz przygotować fundusze.
Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?
Pierwsza wyprawka szkolna jest najbardziej pokaźna. Kiedy dziecko dopiero rozpoczyna edukację, trzeba skompletować cały zestaw od początku. W następnym roku już jest lepiej, bo część artykułów szkolnych zostaje z poprzedniej klasy.
Plecak czy tornister?
Zakupy oczywiście trzeba zacząć od plecaka lub tornistra. Załadowany, nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka. Wybór nie jest taki łatwy. Tornister ma tę przewagę, że ma usztywniany tył, co jest lepsze dla pleców. Ułatwia też organizację rzeczy w środku. Jednak plecaki też mają profilowaną budowę. Decydująca może być więc cena. Zwróć uwagę na ilość przegródek i kieszonek. Dla zeszytów i podręczników lepiej, by dziecko trzymało śniadanie i napój w osobnej kieszeni.
Artykuły papiernicze i plastyczne
Do plecaka trzeba schować zeszyty. W pierwszej klasie raczej potrzebne będą zarówno te w linię, jak w kratkę. Do tego: długopis lub pióro, zestaw ołówków, gumka do mazania, temperówka. Nauczyciel plastyki może wymagać innych przyborów: kredek, farb, pędzli, bibuły, bloków z kartkami białymi i kolorowymi, rysunkowymi i technicznymi. Przyda się też na pewno klej, nożyczki, taśma klejąca i plastelina.
Podstawowe przybory do pisania i rysowania powinny zmieścić się w piórniku — kolejnym elemencie na liście zakupowej. Na tym nie kończy się szkolna wyprawka. Zeszyty przetrwają dłużej z estetyczną oprawką. Rysunki, dyplomy i kartki ksero dobrze jest trzymać w czytelnych teczkach. Dziecko nauczy się dzięki nim organizacji.
Na sali gimnastycznej
WF to obowiązkowe zajęcia w szkole, na których często trzeba nosić „uniform”. Ubranie na przebranie składa się z białego t-shirtu i krótkich, ciemnych spodenek lub dresów. Do tego potrzebne są sportowe buty z jasną podeszwą, nierysującą parkietu. Wystarczy kupić dziecku jedną parę obuwia, które będzie używać w szkole. Nie ma co poszerzać wydatków. Niech dzieci też widzą, co naprawdę jest potrzebne, a co nie.
A skoro mowa o stroju… dziecko szybko rośnie, więc wymiana garderoby nie powinna cię dziwić. Szukasz oszczędności? Kupuj z drugiej ręki. Nawet gwiazdy tak robią!
Czas na śniadanie
Kolejna sprawa to zestaw śniadaniowy. Kanapki najlepiej jest schować do pudełka. Wtedy jest mniejsze ryzyko, że coś wydostanie się na zewnątrz i poplami książki i zeszyty. Zadbaj też o nawodnienie małego ucznia: butelka z filtrem, bidon czy termos zimą są niezbędne.
Pomoce naukowe
Do niektórych przedmiotów będziesz musiał zakupić obowiązkowe podręczniki. Informacji na ten temat udzielają nauczyciele. Niestety tytuły ciągle się zmieniają. Kiedyś można było odkupić książki od starszych roczników.
Wyprawka szkolna dla dziecka z wyższej klasy podstawowej — co dokupić?
Po trzeciej klasie zaczyna robić się trudniej. Również pod względem finansowym. Dochodzą nowe potrzeby i — kolejna zmiana podręczników. Na matematyce materiał jest szerszy. Przychodzi czas na geometrię. W piórniku zaczyna brakować zestawu linijek i cyrkla. Zaczyna się wkuwanie historii. Pomocą są wtedy flamastry, którymi można zakreślać kluczowe informacje i łatwiej coś zapamiętać. Wiele osób ma pamięć wzrokową i uczy się dzięki kolorom.
Jeśli masz kilkoro dzieci, możesz chcieć to wykorzystać, by nieco zaoszczędzić. Dlaczego piórnik syna nie miałby powędrować do córki, skoro jest w dobrym stanie? To nie takie proste. Wyprawka szkolna dla dziewczynki może wyglądać inaczej niż dla chłopca. Jeśli dziecko ma problem z wizualną częścią przyborów, to może lepiej kupić mu coś dostosowanego do niego?
Maluchy bywają bezlitosne i wyśmiewają się z drobnostek. Piórnik z księżniczkami raczej się nie sprawdzi u ucznia płci męskiej. Rozwiązaniem jest kupowanie uniwersalnych przedmiotów, które nie będą powodem do sporów, a które można z powodzeniem „dziedziczyć”.
Ile kosztuje wyprawka szkolna?
Nie da się tego jednoznacznie ocenić. Średni koszt wyprawek szkolnych to kilkaset złotych. Warto szukać promocji w Internecie i niekoniecznie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Polecamy zrobić listę zakupów i podsumować konieczne wydatki. Jeśli zaplanujecie to odpowiednio wcześnie i odłożycie fundusze, nie zdziwi was tak bardzo na końcu otrzymany rachunek przy kasie…
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana