Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?
Aktywność fizyczna dzieci jest bardzo różna. Jeśli o nią nie zadbasz, dając przy tym dobry przykład, odbije się to na zdrowiu twojej pociechy. Swoją rolę mają tu rodzice i szkoła. Od tych pierwszych jednak najbardziej zależy to, jak będzie się rozwijał kilkulatek i nastolatek. Jak zachęcić dziecko do ruchu i tym samym uniknąć konsekwencji jego braku? Znajdź odpowiedź w naszym artykule.
Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie dzieci?
Aktywność fizyczna dzieci zaczyna się już od maleńkości. Z niemowlakiem możesz już wybrać się na basen i przy okazji oswajać go z wodą. W przyszłości będzie czerpać dużo radości i korzyści z pływania. Przedszkolaki i uczniowie mają swoje zajęcia ruchowe w placówkach, jednak nie wiesz, co tak naprawdę robią. W domu możesz to kontrolować i budować w maluchu sympatię do sportu.
Główne zalety aktywności fizycznej dzieci, o których musisz wiedzieć, to:
zdrowie psychiczne — młody człowiek pozbywa się napięcia przez wysiłek, wydzielają się u niego endorfiny i czuje się szczęśliwsze,
równowaga emocjonalna — sport pomaga radzić sobie ze stresem i kanalizować energię we właściwy sposób,
lepsza odporność organizmu,
mocniejsze mięśnie,
lepsza kondycja i wytrzymałość,
dziecko nie wykształca w sobie lęku przed urazami, potknięciami, bo ruch jest jego żywiołem od maleńkości,
lepsza koordynacja ruchowa,
łatwiejsza nauka (sic!) — to może być dla ciebie rewolucyjne, ale tak jest — aktywność fizyczna, zwłaszcza sztuki walki poprawiają koncentrację i ułatwiają naukę,
dyscyplina — dziecko, które się “wybiega”, jest spokojniejsze na lekcjach,
dziecko ma jakiś cel w życiu, jego codzienność jest sensowniejsza, kiedy może dążyć do osiągania sukcesów albo zwiększania swoich umiejętności w jakiejś sferze,
małe ryzyko nadwagi,
dobra postawa ciała i zdrowy kręgosłup,
dobry nastrój,
dużo mniejsze ryzyko zachorowań, infekcji i zwyrodnień.
Wymieniać tak można bez końca. Powyższe argumenty powinny już cię przekonać.
Co zrobić, by zachęcić swoje dzieci do aktywności fizycznej?
Wpojenie dziecku, że aktywność fizyczna jest fajna, nie jest wcale takie trudne. Przede wszystkim, najlepiej jest dawać przykład z siebie. Jeśli ty nie unikasz ruchu, a wręcz przeciwnie, to dla dziecka będzie on czymś normalnym. Świetnym pomysłem są wspólne wycieczki — w góry, na rowery, na basen, do aquaparku, na rolki czy do kręgielni. Rodzinne wypady zacieśniają więzi, są okazją do rozmowy, poznania się lepiej i budowania wzajemnego zaufania.
Pamiętaj, że jeśli twoim sposobem na spędzanie wolnego czasu jest oglądanie telewizji, maluch też będzie z niej w naturalny sposób często korzystać. Jeżeli jednak pokażesz mu, jak fajnie jest wyjść z domu, zamiast siedzieć na kanapie, to pozna alternatywę i sam będzie ją wybierać w przyszłości. Można obejrzeć bajkę, film czy zagrać w grę, ale niech to nie dominuje i nie zawłaszcza całego wolnego czasu.
Urozmaicaj i nie karz sportem
Dobrze jest urozmaicać aktywność fizyczną dzieci. Czasem to będzie rower, innym razem skakanie na trampolinie albo wspinanie się na ściance. Szukaj rozwiązań na miarę swoich możliwości finansowych. Warto zapisać swoją pociechę na zajęcia sportowe. O plusach regularnych treningów piszemy w osobnym artykule o klubach sportowych.
Odnajdź pasję córki lub syna. Czy lubi piłkę nożną, pływanie, a może taniec? Niech realizuje się w tym, co mu się podoba. Ruch będzie dla niego przyjemnością, a motywację znajdzie w samym sobie. Uważaj, by nie skupiać się wyłącznie na wynikach sportowych. Chwal dziecko i zachęcaj je do dalszych działań, wtedy jego poczucie wartości i wiara w swoje możliwości będzie wzrastać. Co ważne, aktywność fizyczna nie może być karą.
Bądź sprytny
Jeśli dziecko nie lubi jakiegoś sportu, nie zmuszaj go do niego. Znajdźcie coś innego, co będzie mu odpowiadać. Nikt nie jest dobry we wszystkim. Bądź sprytny. Wykorzystuj możliwości danej pory roku. Zimą można wybrać się na narty lub łyżwy. Latem dużo frajdy daje granie w piłkę na plaży i zdobywanie szczytów gór. Łącz przyjemne z pożytecznym. Nie skupiaj się tylko na negatywnych aspektach i narzekaniu: „od komputera psuje się kręgosłup”. Wskazuj wyjście i zarażaj pozytywnym podejściem do ruchu. Efekty przyjdą same.
Skutki braku aktywności fizycznej u dzieci są gorsze niż ci się wydaje
Człowiek jest stworzony do ruchu. Bez tego podupada na zdrowiu i jest bardziej narażony na depresję. Wspomnieliśmy wyżej, co daje aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. A czym skutkuje jej brak? Wystarczy wymienić:
słabą kondycję,
nadwagę i otyłość,
dużą podatność na choroby: cukrzycę, nadciśnienie i zwyrodnienia,
znerwicowanie,
trudności w nauce,
trudność w radzeniu sobie z emocjami i adaptacji do środowiska,
gorsze relacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana