Cechy dobrej opieki w żłobku
Każdy rodzic wie, jak trudne potrafią być rozstania z dzieckiem. Szczególnie jeśli pierwszy raz zostawiamy nasze maleństwo pod opieką żłobka. Wraz z tym wydarzeniem w głowie rodzica pojawia się cała masa pytań np. czy dziecko będzie dobrze czuło się w nowym miejscu i czy zostanie otoczone dobrą opieką. Co to znaczy, że opieka jest dobra? Przeczytaj ten artykuł, aby się tego dowiedzieć.
Wykwalifikowana kadra
Każdy rodzić chciałby, aby opieka nad jego pociechą w żłobku była dobra, ale co właściwie oznacza to słowo? Oprócz podstawowych spraw, takich jak dobrze przygotowany i wyposażony budynek żłobka czy wysoka odpowiedzialność jego pracowników najważniejsza jest odpowiednio wykwalifikowana kadra nauczycieli, która przygotowana jest do pracy z małymi dziećmi do lat 3. Aby móc pracować w żłobku należy mieć adekwatne wykształcenie np. ukończone studia na kierunku wychowania przedszkolnego, pedagogiki wczesnoszkolnej, czy psychologii dziecięcej.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między żłobkiem publicznym a niepublicznym?
Nie bez znaczenia jest też liczba opiekunów w żłobku. Aby zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę, na ośmioro dzieci powinien przypadać jeden nauczyciel. Wykształconą i pełną entuzjazmu do pracy z dziećmi kadrę nauczycieli znajdziesz np. w prywatnym żłobku Kolorowe Baloniki w Warszawie.
Przeczytaj również: Czym jest klub dziecięcy?
Cechy dobrej opieki w żłobku
Aby zapewnić dziecku dobrą opiekę w żłobku, opiekun powinien wykazywać się pewnymi cechami. Są to między innymi cechy, takie jak:
Kreatywność. Dzieci potrafią bardzo szybko się znudzić, dlatego osoba, która się nimi opiekuje, powinna być w stanie wymyślać im coraz to nowsze, kreatywne i rozwijające je zadania.
Przeczytaj również: Korzyści z zapisania dziecka do żłobka - Kliny - Dziecko i Rodzice
Odpowiedzialność. Dzięki temu mamy pewność, że dzieci zostające pod opieką żłobka będą dopilnowane i bezpieczne.
Podzielność uwagi, która przyda się, gdy opiekun musi mieć na oku kilkoro dzieci naraz i każde z nich jednocześnie oczekuje czegoś innego.
Naturalność i pozytywność. Ponieważ dzieci czują nieszczerość i bardzo szybko potrafią przejmować emocje dorosłych zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W żłobku bardzo wskazane są jedynie pozytywne emocje, gdyż sam fakt, że dziecko zostaje bez rodziców, jest dla niego wystarczająco trudny.
Łatwość nawiązywania kontaktu z maluchami i posiadanie umiejętności dotarcia do nawet najbardziej skrytego i zamkniętego w sobie dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana